Kanal tedavisi, kanal tedavisi kimlere uygulanabilir, kanal tedavisi neden uygulanır, kanal tedavisi uygulama sebepleri, kanal tedavisi uygulama süreci, kanal tedavisi sonrası, kanal tedavisinde gerekenler
17 Oca 2023

Kanal Tedavisi Neden Uygulanır ?

Kanal tedavisi, dişin içinde bulunan ve dişin canlı dokusunu oluşturan pulpa (Diş eti, sinir ve damar) bölgesine ulaşılması gerektiğinde yapılan bir tedavidir. Kanal tedavisi, dişin içinde oluşan birçok nedenle yapılabilir. Örneğin;

1- Karies (Diş çürüğü);

Karies, dişin zararlı bakteriler tarafından oluşan bir diş hastalığıdır. Karies’in ilerlemesi durumunda, dişin pulpa bölgesine ulaşabilir ve diş ağrısı, şişlik veya iltihaplanma oluşabilir. Karies tedavisi için kanal tedavisi yapılması gerekir.

2- Trauma;

Dişte meydana gelen bir travma sonucu dişin pulpa bölgesine zarar verebilir ve diş ağrısı, şişlik veya iltihaplanma oluşabilir. Trauma sonrasında kanal tedavisi yapılması gerekir.

3- Dişte oluşan genetik problemler;

Bazı genetik problemler dişin pulpa bölgesine zarar verebilir. Bu durumda kanal tedavisi yapılması gerekir.

4- Dişte oluşan iltihaplanma;

Dişte oluşan iltihaplanma nedeniyle kanal tedavisi yapılması gerekir. Kanal tedavisi, dişin içinde oluşan birçok nedenle yapılabilir ve dişin içinde oluşan enfeksiyonların önlenmesi, dişin korunması ve dişin kaybının önlenmesi amacını taşır.

Kanal tedavisi sonrası neler yapılmalıdır ?

Kanal tedavisi sonrası yapılması gereken bazı önemli adımlar şunlar olabilir;

1- Ağrı kontrolü;

Kanal tedavisi sonrasında ağrı, şişlik veya iltihaplanma oluşabilir. Bu nedenle, diş hekimi tarafından verilen ağrı kesici ve anti-inflamatuvar ilaçları düzenli olarak kullanılmalıdır.

2- Diş fırçalama ve diş ipi kullanımı;

Kanal tedavisi sonrası dönemde diş fırçalama ve diş ipi kullanımı önemlidir. Diş hekimi tarafından verilen talimatları dikkatli bir şekilde uygulamalısınız.

3- Diyet;

Kanal tedavisi sonrası dönemde yumuşak gıdalar tüketmeniz önerilir.

Daha fazla bilgi alabilmek için bize iletişim sayfamızdan, instagram adresimizden veya 0 (232) 224 33 44 ücretsiz danışma hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply